Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудтай танилцах "Мастер будаг" хичээл-ярианы хураангуй. Бага насны хүүхдийн тухай тэмдэглэл "Улаан өнгөний танилцуулга", (цэнхэр, шар, ногоон) Хүүхдэд улаан өнгийг хэрхэн танилцуулах вэ

Наташа Сотникова
Бага насны хүүхдийн тэмдэглэл "Улаан өнгийг мэдэх" (цэнхэр, шар, ногоон)

Бага насны хүүхдийн хичээлийн хураангуй"Хүүхдүүдийг улаан өнгөтэй танилцуулах". Програм хангамж агуулга: 1. Улаан өнгөтэй танилцахмөн зүйлийн зорилго. 2. Идэвхжүүлэх толь бичиг: бөмбөг, шоо, харандаа, пирамид бөгж, тууз. Хичээлийн явц. Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр багшийн дэргэдэх сандал дээр сууна. Хаалга тогшиж, хүүхэлдэй Катя орж ирээд "гайхалтай цүнхтэй" тэрэг түрж орж ирэв. Хүүхдүүдтэй мэндчилж байна. Хүүхдүүд хүүхэлдэй Катятай мэндчилж байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, Катя хүүхэлдэй бидэнд "Гайхамшигт цүнх" авчирсан, дотор нь юу байгааг харцгаая?" Би цүнхнээсээ гаргаж авдаг улаан бөмбөг. Би хүүхдүүдэд "Энэ бол улаан бөмбөг". би асууж байна: "Чи бөмбөгөөр юу хийж чадах вэ?" Хүүхдүүд: "Уна." Би тодруулж байна хариулах: "Тийм ээ, та бөмбөгийг өнхрүүлж болно." Би бөмбөг хэрхэн эргэлдэж байгааг харуулж байна. Дараа нь би харандаагаа гаргаж авдаг. би асууж байна: "Костя, юу өнгөт харандаа". Хариулт Яс: "Улаан". Би асуух хүүхдүүд: "Чи харандаагаар юу хийдэг вэ?" Хүүхдүүд: "Зураг." Би тодруулж байна хариулах: "Тийм ээ, тэд харандаагаар зурж, бичдэг." Би бүх зүйлийг ингэж нэрлэж байна (тэд юу вэ өнгөТа тэдэнтэй юу хийж чадах вэ). Жишээлбэл: шоо улаан, кубаас та байшин, цамхаг барьж болно; бөгж улаан, энэ нь пирамид, саваа дээр тавьж болно; тууз улаан, та түүнээс нум зангидаж болно (Би Катя хүүхэлдэйг уядаг). Бүх зүйлсийг ангилж дуусаад би буцаан уутанд хийнэ. би залгана хүүхдүүд: "Вика яв, цүнхнээсээ юм ав." Вика: "Чи юу авсан бэ?" Хариулах Вики: "Бөмбөлөг". би асууж байна Вика: "Тэр ямархуу хүн бэ? өнгө". Хариулт Вики: "Улаан"Хэрэв хүүхэд хариулахад хэцүү байвал би өөр хүүхдээс асуудаг. Тиймээс хүүхдүүд аажмаар уутнаас бүх зүйлийг гаргаж авдаг. Би асуудаг. хүүхдүүд: "Ямар цэцэг цэцэглэсэн бэ, чи түүгээр юу хийж чадах вэ гэх мэт." Хүүхдүүд "гайхамшигтай цүнх"-ээс бүх зүйлийг гаргасны дараа би тэдгээрийг ширээн дээр тавиад, Би хэлж байна: "Залуус аа, хар даа, нэг байна улаан бөмбөг, улаан шоо, улаан бөгж, улаан тууз гэх мэт. г - эдгээр бүх зүйл Улаан". Төгсгөлд нь би хүүхдүүдийг Катя хүүхэлдэйд зориулж "Ладушки - далдуу мод" дууг дуулж, Катя хүүхэлдэйтэй бүжиглэхийг урьж байна. уулзалт цэнхэр, шар, ногоон.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Улаан лооль яагаад улаан болсон тухай үлгэр". MBDU дахь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн театрын үйл ажиллагаа (ажлын туршлагаас) Дустназарова Зура. Театрын.

Боловсролын нэгдсэн үйл ажиллагааны хэрэгжилтийн талаархи фото сурвалжлага "Нүд нь улаанаар харагдмагц бүгд нэг дор зогсох болно. MKDOU Бутурлиновскийн №5II цэцэрлэг."

Би бага насны хүүхдүүдэд зориулж объектын өнгө сурах тоглоом хийсэн. Тоглож байхдаа хүүхдүүд өнгө ялгаж сурч байна гэж сэжиглэдэггүй.

Бага насны хүүхдүүдэд өнгөт таниулахБагш нарын туршлагаас харахад сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дараахь даалгавруудыг эзэмших нь хэчнээн чухал болохыг мэддэг: үндсэн мэдлэг олгох.

Байгалийн үзэгдэл, өнгөтэй танилцах, энэ мэдлэгийг бүтээлч үйл ажиллагаанд ашиглах (хэрэглээ)Танилцуулах үйл ажиллагаа нь багшид ассоциатив-дүрслэлийн ойлголтыг системтэй, зорилготойгоор хөгжүүлэх боломжийг олгодог.

"Өнгөтэй тоглох" төсөлТөслийн тодорхойлолт: бүтээлч дизайн - төсөл Төслийн нэр: “Өнгөтэй тоглох” Төслийн товч агуулга: Төслийн явцад хүүхдүүд тоглоомын өрөөнд байдаг.

ХАВСРАЛТ 2

Тойм

дүрслэх урлагийн ангиуд

4-6 насны хүүхдэд зориулсан

Үйл ажиллагааны төрөл : уран зураг

Сэдэв : "Өнгөний шинжлэх ухаан: үндсэн өнгөний танилцуулга"

Хичээлийн зорилго : Уран зургийн өнгөний баялаг, олон янз байдлыг илчлэх, хүүхдүүдэд байгальд байдаг үндсэн гурван өнгөний талаар дэлгэрэнгүй танилцуулах.

Хичээлийн зорилго :

    Боловсролын:

    • байгальд байдаг үндсэн өнгөний талаархи санаа бодлыг бий болгох;

      үндсэн өнгийг холих замаар нэмэлт өнгийг хэрхэн олж авахыг заах;

      харандаа ашиглахгүйгээр амьд ажиллах чадварыг сайжруулах;

      ажлын байрыг зохион байгуулах мэдлэг, ур чадварыг дээшлүүлэх.

    Боловсролын:

    • ухамсартай сахилга батыг төлөвшүүлэх;

      дүрслэх урлагийн хичээлд сонирхлыг хөгжүүлэх;

      нөхдийнхөө дунд ажилдаа халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх;

      бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

    Боловсролын:

    • сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

    Багшийн хувьд: компьютер, дэлгэц, проектор, компьютерийн танилцуулга “Өнгө судлал. Гурван үндсэн өнгө”, хуудас (¼ ватман цаас), хэрэм №6 сойз, ус, өөдөс, палитр, гуаш будаг (цагаан, улаан, шар, цэнхэр).

    Оюутнуудад зориулсан: хуудас (¼ ватман цаас), сойз "Хэрээм №6", ус, даавуу, палитр, гуаш будаг (цагаан, улаан, шар, цэнхэр).

Харааны хүрээ : "Үндсэн өнгө", "Өнгөний талаар та юу мэдэх хэрэгтэй вэ?" гэсэн хүснэгтүүд.

Хичээлийн төлөвлөгөө :

    Цагийг зохион байгуулах;

    Боловсролын материалын танилцуулга;

    Оюутнуудын бие даасан ажил;

    Хичээлийг дүгнэж байна.

Ном зүй :

    Альшнецкая Н.Үлгэрийн орон руу аялал. - Великие Луки. - ICHP ERFO, 1997.

    Мосин И.Г., Глушкова Н.В.Зурах. Хүүхдийг гэр бүл, цэцэрлэг, түүнээс цаашхи орчинд сургахад зориулав.../цуврал “Хүүхэд насны хүүхдийн хөгжил”. - Екатеринбург. "U-Factoria" хэвлэлийн газар, 2000 он.

    Сокольникова Н.М.Дүрслэх урлаг, түүнийг бага ангид заах арга зүй: Багшийн дээд сургуулийн оюутнуудад зориулсан сурах бичиг. – М.: “Академи” хэвлэлийн төв, 1999 он.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа : 10 минутын завсарлагатай 90 минут

Хичээлийн явц :

      Зохион байгуулах цаг

      • мэндчилгээ;

        анхаарлын зохион байгуулалт;

        хичээлд бэлэн байдлыг шалгах ("Хичээлд юу хэрэгтэй вэ?" Танилцуулгын слайдтай ажиллах).

      Боловсролын материалын танилцуулга

Өнөөдөр бид цэцгийн тухай ярих болно, гэхдээ энгийн цэцэг биш, харин ид шидийн цэцэг.

Эдгээр нь ямар өнгөтэй болохыг хараарай? (танилцуулгын слайдтай ажиллах)

Залуус аа, та хэдэн өнгө мэддэг вэ? Тэднийг санаж чадах чинээгээрээ нэрлэхийг хичээ. (Хүүхдүүд өөрсдөд нь танил болсон өнгийг жагсаадаг)

Мөн байгаль нь олон өнгө, сүүдэртэй. Хүний нүдээр харж чадахаас хамаагүй илүү. Мөн эдгээр баялагт эргэлзэхгүй байхын тулд хүмүүс өнгөний янз бүрийн ангиллыг гаргаж ирсэн.

Ийм хэд хэдэн ангилал байдаг. Бид бүгдийг нь санахыг хичээх хэрэгтэй. Өнгөний талаархи энэхүү мэдлэг нь цаашдын ажилд бидэнд хэрэг болох бөгөөд будагтай ажиллахад итгэлтэй байх болно.

("Өнгөний талаар та юу мэдэх хэрэгтэй вэ?" Хүснэгттэй ажиллах)


Хүснэгт "Та өнгөний талаар юу мэдэх хэрэгтэй вэ?" 1

Энэ хүснэгттэй танилцах нь өнгөний ангиллыг хурдан удирдаж, тэдгээрийг санахад тусална.

Өнгө, сүүдрийн бүх баялагийг хоёр үндсэн бүлэгт хувааж болно.

    Хроматик өнгө;

    Акроматик өнгө

Хариуд нь хроматик өнгө нь үндсэн болон хоёрдогч өнгө гэж хуваагддаг.

Бид гурван өнгийг үндсэн гэж ангилна: УЛААН, ШАР, ЦЭНХЭР, нэмэлт болгон үндсэн өнгийг холих замаар олж авсан бусад бүх өнгийг.

Өнгөний ертөнц дэх нарийн төвөгтэй харилцааг ойлгохын тулд тэдний гэр бүлийн хэлхээ холбоог тодруулах шаардлагатай.

Өнгө хоорондын хамаарал нь хэн хэнтэй холбоотой байхаас шалтгаалсан гэр бүлийн харилцаа юм.

Ийм шинжлэх ухаан байдаг - угийн бичиг. Энэ бол гарал үүслийн шинжлэх ухаан, гэр бүлийн нарийн төвөгтэй харилцааны шинжлэх ухаан юм.

Удам зүйн судалгааны үр дүн нь овгийн мод юм. Энэ бол мэдээж мод биш, зөвхөн модтой маш төстэй диаграмм юм.


(Мод нь компьютерийн дэлгэцэн дээр гарч, багшийн тайлбарын дагуу ургадаг).

Энэ диаграмм нь амьд модтой адил барилгын зарчимтай.

Үндэс нь их биеийг төрүүлдэг, i.e. Бүх өнгөнөөс бид гурван үндсэн өнгийг ялгаж чаддаг бөгөөд энэ нь их бие байх болно.

Их бие нь мөчрүүдийг төрүүлдэг, i.e. гурван үндсэн өнгө нь мөчрүүдийн өсөлтийг өгдөг.

Салбарууд нь илүү олон салбарыг төрүүлдэг, i.e. тэдгээрийг холих үед нэмэлт өнгө гарч ирдэг, жишээлбэл. шинэ салбарууд.

Бүх өнгөний анхдагч нь улаан, шар, цэнхэр гэсэн гурван өнгө юм. Ийм учраас тэдгээрийг үндсэн өнгө гэж нэрлэдэг, учир нь ... Тэд бусад бүх өнгөний үндэс суурь болдог.

Үндсэн өнгөнөөс хэрхэн нэмэлт өнгө авах вэ? ( Холих замаар)

Хүснэгт "Үндсэн өнгө"

Хараач, шар, цэнхэр холилдвол бид ногоон өнгөтэй болно.

Хэрэв бид улаан, цэнхэр өнгийг холивол нил ягаан өнгөтэй болно.

Хэрэв бид шар, улаан өнгөтэй холилдвол улбар шар өнгөтэй болно.

Яагаад ийм зүйл болдгийг та мэдэх үү?

Одоо би та нарт гурван үлгэр ярьж өгье, та энэ асуултанд хариулах боломжтой болно.

Үлгэр нэг "Үлгэрийн ой"

Нэгэн өдөр Өвөл үлгэрийн ойд ирж, эргэн тойрондоо маш их цас асгаж, ой нь цаас шиг цагаан болжээ. Өвөл удаан үргэлжилсэн. Хавар болох цаг нь болсон ч Өвөл бууж өгөхийг хүсэхгүй байгаа бөгөөд урьд өмнөхөөсөө илүү ширүүн болж, улам их цас асгаж байна. Ойн оршин суугчид хөлдсөн. Өвлийн мэхийг тэвчсээр залхаж, ан амьтан, шувууд нар руу одов. Тэд түүнээс асууж эхлэв:

Нарлаг - Нарлаг!

Бидэнд үр тариа байхгүй

Өвөл бүгдийг идсэн

Цагаан үстэй дээлэндээ.

Нарлаг - Нарлаг!

Цонхоор хар

Биднийг бага зэрэг дулаацуулаарай

Цас хайлж,

Өвс нахиалж байна!

Дараа нь нар тэнгэрт гарч ирээд дэлхийг дулаацуулж эхлэв. Тэгээд гэнэт ойд бүх зүйл өөрчлөгдсөн. Цас хайлж, гол горхи урсаж эхлэв. Нарны шар туяа цэнхэр урсгалтай нийлж, гайхамшиг тохиолдов! Гол горхи тэр даруй ширгэж, тэдний оронд залуу ногоон өвс газар доороос гарч ирэв.

Энэ хогийн ургамал хэрхэн гарч ирсэн бэ?

Шар өнгө цэнхэр өнгөтэй нийлсэн газарт энэ шинэ ногоон өнгө гарч ирэв!

Дэлхийг дулаацуулсан нар ямар өнгөтэй байсан бэ? (шар)

Нар дулаарахад горхи урсаж, горхи ямар өнгөтэй байсан бэ? (цэнхэр)

Хэрэв бид шар, цэнхэр холилдвол ямар өнгө авах вэ? (ногоон)

Сайн хийлээ! Энэ үлгэрийг бүгд анхааралтай сонссоныг би харж байна. Одоо та хэрхэн ногоон өнгөтэй болохыг мэддэг болсон.

Үлгэр хоёр "Найзууд"

Нэгэн цагт дэлхий дээр ШАР нимбэг, УЛААН жимс байжээ. Лемон үргэлж гунигтай байсан бөгөөд олон хүүхэд түүнд дургүй байсан тул байнга уйлдаг байв. Гэвч хүүхдүүд амтат улаан Берриг ихэд идэв.

Лемон, Берри хоёр сайн найзууд байсан тул Лемоны бүтэлгүйтэл, золгүй явдал Берриг маш их гунигтай болгосон. Тэр найздаа хэрхэн туслах талаар бодож, бодож, эцэст нь нэг санаа олов! Нэгэн сайхан өдөр Берри амтат улаан шүүсээ Лемонтой хуваалцсан ба... Нимбэг өөрчлөгдсөн! Тэр улбар шар өнгөтэй болсон тул түүний өнгө өөрчлөгдсөн - тэр УЛБАРЖ болсон! Маш эелдэг, ухаалаг Берри найзыгаа хөгжилтэй, эелдэг, аз жаргалтай болгосон!

Залуус аа, Лемон яагаад гэнэт улбар шар өнгөтэй болсон бэ?

("Үндсэн өнгө" хүснэгттэй ажиллах)

Сайн хийлээ! Яг зөв!

Гурав дахь үлгэр "Ус ба гал"

Эрт урьдын цагт Гал Ус амьдардаг байжээ. Тэд эв найртай амьдардаггүй, үргэлж хэрэлдэж, эвлэрч чаддаггүй байв. Гал: "Би хамгийн хүчтэй нь, учир нь би замдаа байгаа бүх зүйлийг шатааж чадна!" гэж хэлээд халуун УЛААН очоо Ус руу шидэв.

"Үгүй!" гэж түүн рүү Цэнхэр урсгал цацаж, "Би хамгийн хүчтэй нь! Тэд маргалдаж, маргалдаж, дусал, гялалзсан зүйлээ цацаж, бүх зүйлээ цацаад алга болжээ. Тэдний оронд нил ягаан өнгийн бэхтэй төстэй бохир шалбааг гарч ирэв. Нэгэн хүн ирээд үзэггээ энэ НИЛЭН Бэхэндээ дүрээд: "Муудах хэрэггүй ээ, та нар уурлаж чадахгүй!"

Галын ус руу шидсэн оч ямар өнгөтэй байсан бэ? (улаан)

Усны ойролцоо ямар төрлийн ус цацаж байсан бэ? (цэнхэр)

Гал ус хоёрын маргаан болсон газарт шалбааг ямар өнгөтэй болсон бэ? (ягаан)

Тэгэхээр, хэрэв бид улаан, цэнхэр өнгийг холих юм бол бид шинэ өнгө авах болно - нил ягаан?

Сайн байна, чи бүх үлгэрийг анхааралтай сонсож, миний асуултанд хариулсан. Дүгнэж хэлье.

Үлгэрээс бид нэг үндсэн өнгийг нөгөөтэй нь холивол шинэ өнгө гарч ирнэ гэдгийг олж мэдсэн.


Нарны шар туяа

Цонхоор харав

Урсгалууд урсаж эхлэв

Цэнхэр урсгалууд.

Тэд бие биенийхээ араас гүйв

Тэгээд тэд холив:

ШАР нэмэх ЦЭНХЭР -

Шинэ өнгө бэлэн боллоо!

Өвс шиг - НОГООН,

Навч шиг - ногоон,

Шар нэмэх цэнхэр -

Цэцгийн иш.

Бид бүгд маш сайн санаж байх ёстой:

ШААР-УЛААН холих,

Өнгө нь улбар шар өнгөтэй болно.

Мэдэхгүй хүмүүст бид бүгдэд нь заах болно!

Та нууцыг мэдэхгүй байна уу?

Нил ягаан өнгийн өнгийг хэрхэн яаж хийдэг вэ?

Улаан ба Цэнхэр холино -

Бид бэхний өнгө авах болно!

Бид хэрхэн ногоон, улбар шар, нил ягаан өнгөтэй болдгийг та бүгд санаж байна гэж бодож байна. Тиймээс одоо бид мэдлэгээ практик дээр туршиж үзэх боломжтой.

      Оюутнуудын бие даасан ажил

Өнөөдөр бид солонго зурах болно, гэхдээ энгийн биш, харин ид шидтэй.

Солонго хэдэн өнгөтэй байдаг вэ? (7)

Таны ширээн дээр хэдэн лааз будаг байгаа вэ? (3)

Бид юу хийх ёстой вэ? Солонго хэрхэн зурах вэ? (өнгө холих)

Солонго ямар өнгөтэй болохыг хэн мэдэх вэ? (улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, индиго, ягаан)

Залуус аа, та нарын дунд солонгын өнгөний тухай шүлэг мэддэг хүн байна уу?

Газар дээгүүр

Усны дээгүүр

Солонго нь нуман хэлбэрээр боссон

Та түүний дотор долоон өнгийг харж байна,

Тэднийг хэрхэн илүү нарийвчлалтай санах вэ?

Долоон цэцгийг мартаж болохгүй

Долоон шидэт үгийг мэдэх нь:

Анчин бүр

Мэдэхийг хүсч байна

Тарих хаана сууж байна.

Хамтдаа 7 шидэт үгийг давтъя.

Эдгээр үгсийг яагаад ид шид гэж нэрлэдэг вэ? (Үгийн эхний үсэг нь өнгөний нэрний эхний үсэгтэй тохирч байна)

    TO бүр -руу улаан

    ТУХАЙ анчин -О хүрээ

    БА хүсдэг -болон шар

    З nat -h ногоон

    Г де -Г цэнхэр

    ХАМТ явдаг --тай цэнхэр

    Ф азан -е нил ягаан

Хамтдаа солонго зурцгаая; солонго нь том, тод байх ёстой, өнгийг бүү алдаарай!

Солонгын нумыг хэрхэн зөв зурах вэ? Дээрээс доош эсвэл доороос дээш? (доош дээш).

Хамгийн түрүүнд ямар өнгө вэ? Бид яаж улаан болох вэ? (Улаан бол үндсэн өнгө учраас үүнийг авах шаардлагагүй).

Бийр авч, будганд дүрж, нум зур. Би үүнийг яаж хийхийг хараарай.

Sv ямар өнгөтэй байх ёстой вэ? Бид яаж жүрж авах вэ? (палитр дээр шар, улаан холино).

Хараач, бид шар будгийг авч, палитр дээр тавиад, дараа нь улааныг аваад шар өнгөтэй хольж, улбар шар өнгөтэй болно.

Бид үргэлж цайвар өнгийг хамгийн түрүүнд авдаг.

Дараагийн нумыг зур - улаан дээр улбар шар.

Дараагийн өнгө нь шар өнгөтэй. Бид яаж шар өнгөтэй болох вэ? (үүнийг авах шаардлагагүй, энэ бол гол зүйл)

Энэ нь зөв, тиймээс бид шар өнгийн будаг аваад гурав дахь нумыг зурдаг.

Солонгийн дөрөв дэх өнгө нь ... (ногоон). Ногоон болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (цэнхэр шар өнгөтэй холилдсон)

Энэ нь зөв, палитр дээрх өнгийг хольж, дөрөв дэх нумыг зур.

Сайн хийлээ! Дараа нь ямар өнгө вэ? (цэнхэр) Бид ямар өнгөөр ​​цэнхэр өнгөтэй болох вэ? (цэнхэрээс)

Цэнхэрээс хөхийг яаж авах вэ?

Цэнхэр өнгийг хоёр аргаар авах боломжтой.

      Цэнхэр + цагаан;

      Цэнхэр + ус.

Одоо та бүгдээрээ тэр хэрхэн хөхрөх талаар бодож, дараагийн нумыг зурах болно.

"Суух" гэдэг үг ямар өнгөтэй тохирч байна вэ? (цэнхэр). Бид яаж хөх өнгөтэй болох вэ? (үндсэн өнгө, хүлээн авах шаардлагагүй)

Зөв, дараагийн нумыг зуръя.

Ямар өнгийн нум нь бидний солонгыг дүүргэх вэ? (Нил ягаан) Ямар шувууны нэр бидний өнгөтэй таарч байна вэ? (хурга, бүргэд шар шувуу)

Тийм ээ, бид яаж нил ягаан өнгөтэй болох вэ? (цэнхэрийг улаантай хольсон)

Дараагийн нумыг зурцгаая.

Хараач, бидний солонго бэлэн боллоо! Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ!

Солонгонд нэрээ өгцгөөе!

Яна, чамд аль өнгө илүү таалагдсан бэ?... (хүүхэд бүрээс асуу)

Одоо солонгон дээр гарын үсэг зурцгаая. Өөрийн дуртай өнгөөр ​​нэрээ бичээрэй. Та нэрийг хаана ч бичиж болно: солонгын доор, солонгон дээр гэх мэт.

Тиймээс бид өнөөдрийн ажлаа дуусгалаа! Сайн хийлээ!

      Хичээлийг дүгнэж байна

Өнөөдөр бид ямар гурван үндсэн өнгөтэй танилцсан бэ?

Эдгээр өнгөний өөр нэр юу вэ? (үндсэн)

Надад хэлээч, зураач гуравхан өнгөтэй байвал зураг зурж чадах уу? Яагаад? (Үндсэн будгийг холисноор бусад олон өнгө, сүүдэр авах боломжтой)

Ногоон өнгө үүсгэхийн тулд ямар будаг ашиглаж болох вэ?

Хэрэв бид хөх, улаан холилдвол ямар өнгө авах вэ?

Лемон, Берри хоёрын тухай үлгэрт ямар хоёр өнгөний тухай ярьдаг вэ? Нимбэг яагаад улбар шар өнгөтэй болсон бэ?

Сайн байна, та өнөөдрийн хичээлийн материалыг төгс эзэмшсэн байна гэж харж байна. Өөрөө будгаар ид шид хийхийг сурсан!

Идэвхтэй, үр бүтээлтэй ажлынхаа төлөө би хүн бүрт тэмдэг өгөхийг хүсч байна:

Яагаад од гэж? Учир нь таны өнөөдрийн тэмдэг "5" бөгөөд од таван туяатай!

За, яагаад одонд солонго байдгийг тааварлаарай!

      Ажлын байрыг цэвэрлэх

Ажлын дараа ажлын байраа заавал цэвэрлэж байгаарай.

Сойзыг савангаар угааж, будгийг сайтар хаах хэрэгтэй. Тиймээс дараагийн хичээлд бүх зүйлээ бэлддэг.

1 "Хөдөлмөрийн технологи" сурах бичиг 3-р анги

Цэцэрлэгийн эцэг эхчүүдэд зориулсан зөвлөгөө

Бага насны хүүхдийн өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх.

Тосгоны MBDOU 1-р цэцэрлэгийн багш. Тверь мужийн Конаковский дүүрэг, Селихово. Толпегина Галина Алексеевна.
Өнгө нь бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн чухал шинж чанар боловч хэлбэр, хэмжээ гэх мэт объектуудтай ажиллах явцад үүнийг практик байдлаар тусгаарлах боломжгүй юм. Үүнээс гадна өнгө нь объектын мөн чанар, тэдгээрийн үйл ажиллагаанд шууд нөлөөлдөггүй. Гэсэн хэдий ч өнгө бол хамгийн түрүүнд анхаарлыг татдаг, объектыг бусдаас ялгах, санах боломжийг олгодог өмч юм.
Өнгө бол хүүхэд насны тод тал юм. Хүүхдүүд өнгөнд дуртай, түүнд хариу үйлдэл үзүүлж, түүгээрээ уярч, тоглодог. Өнгөтэй танилцах нь хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдлийг илүү бүрэн дүүрэн, нарийн ойлгоход тусалдаг, ажиглалт, сэтгэлгээг хөгжүүлж, яриаг баяжуулдаг.
Эхлээд хүүхдүүд хязгаарлагдмал палитраар ажилладаг бөгөөд энэ нь өсч томрох тусам өргөждөг. Хүүхдүүдийн өнгөтэй танилцах арга зам нь өнгө нь эргэн тойрон дахь ертөнцтэй холбоотой, түүнийг илэрхийлсэн үгтэй нэгдмэл байдлаар шууд ойлгох арга юм.
Хүүхдүүд өнгө ялгах нь тэднийг нэрлэхээс, тэр ч байтугай насанд хүрэгчдийн нэрлэсэн өнгийг сонгохоос хамаагүй хялбар байдаг. Олон тооны цэцгийн нэрийг мэддэг тул хүүхдүүд энэ мэдлэгийг хэрхэн ашиглахаа мэддэггүй.
Хожим нь өнгө нь хүүхдэд танил болсон объект, үзэгдлийн шинж тэмдгүүдийн нэг болдог. Өнгө, түүний сүүдэр, хослол нь насанд хүрсэн хүнийхтэй адил хүүхдийн дохионы утгыг олж авдаг. Тэр улаан лууванг, ногоон өнгөтэй учраас өргөст хэмхийг таних болно.
Хүүхдийн өнгөний тухай танилцуулга нь улаан, шар, ногоон, цэнхэр гэсэн дөрвөн үндсэн өнгөөр ​​эхлэх ёстой. Хүүхэд эдгээр өнгийг хялбархан таньж, ялгаж, нэрлэж сурсны дараа л цагаан, хар, улбар шар, нил ягаан өнгөтэй танилцаж болно.
Хүүхдийг өнгөөр ​​таниулах явцад дараахь үе шатуудыг ялгаж салгаж болно.
1. “Иймэрхүү - тийм биш” гэсэн зарчмаар өнгө ялгах. Энэ үе шатанд хүүхэд объектуудыг өнгөөр ​​нь харьцуулж, бие биенийхээ хажууд байрлуулдаг.
2. Өнгөний харааны хамаарал - өнгийг алсаас мэдрэх, дээжийн дагуу өнгө сонгох.
3. Өнгөний тухай санааг үгээр нэгтгэх. Энэ үе шатанд нялх хүүхэд объектуудыг бие биенийхээ хажууд байрлуулахгүйгээр, өнгөт дээжтэй харьцуулалгүйгээр өнгийг нэрээр нь ялгаж, үндсэн өнгийг нэрлэнэ.
Сургалтыг хоёр наснаас эхлэх ёстой. Та эрт эхлэх ёсгүй - хүүхэд ямар ч байсан юу ч ойлгохгүй. Түүнээс гадна, хоёр настайдаа хүүхэд аль хэдийн өнгийг ялгаж чаддаг, тэр тэднийг хэрхэн нэрлэхээ мэддэггүй. Эцэг эхийн үүрэг бол хүүхдэд өнгийг нэрээр нь дуудаж, тэдгээрийг хооронд нь холбож сургах явдал юм.
Явган явахдаа өвс ногоо, нар, модны навч, цэцгийн мандал дахь цэцэг, хажуугаар өнгөрч буй машины өнгө зэргийг анхаарч үзээрэй. Хүүхэдтэйгээ зөвхөн энэ эсвэл бусад объектын нэрийг төдийгүй түүний өнгөний талаар ярилц. Хүүхэд анх удаа өнгөний нэрийг санахгүй байх тул та нэрийг хэд хэдэн удаа давтах хэрэгтэй гэдгийг бүү мартаарай.
Хүүхэдтэйгээ номны чимэглэл үзэж байхдаа зурагт үзүүлсэн зарим объектын өнгийг нэрлэхийг хүүхдээс хүс. Зурахдаа зөвхөн тэмдэглэгээний өнгөт анхаарлаа хандуулаад зогсохгүй хүүхдээс малгай сонгохыг хүс.
Тоглоом, тоглоом нь өнгөт ойлголтыг хөгжүүлэх маш чухал хэсэг юм. Өөрийнхөө гараар хялбархан хийж болох ширээний тоглоом, хэвлэмэл тоглоом, үгийн тоглоом, тоглоомууд нь бага насны хүүхдүүдэд өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэхэд тусалдаг. Би та бүхэнд эдгээр тоглоомуудын заримыг танилцуулахыг хүсч байна. Эдгээр тоглоомууд нь хүүхдэд объектуудыг өнгөөр ​​ялгахыг заадаг.

"Cockerel" дидактик тоглоом.
Зорилтот: хүүхдүүдэд объектыг өнгөөр ​​нь дээжээр тохируулах, үндсэн өнгийг нэгтгэхийг заах; ажиглалт, анхаарал халамжийг хөгжүүлэх. Яриа, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Үндсэн өнгө (цагаан, хар, улаан, цэнхэр, ногоон, шар), нэмэлт өнгө (улбар шар, нил ягаан), сүүдэр (ягаан, цэнхэр) гэж нэрлэнэ үү.
Материал:Азарган тахиа тод, өнгөлөг зураг. Дараах өнгийг ашигладаг: хөх, ногоон, шар, улаан, цагаан, улбар шар. Халаастай картууд, янз бүрийн өнгөт дөрвөлжин (кокерелын өнгөнд тохирсон) + cockerel-ийн өдний өнгөтэй тохирохгүй хэд хэдэн квадратууд.
Тоглоомын явц.Тоглоомыг тус тусад нь тоглодог. Би хүүхдүүдийг азарган тахиа харж, "Тааз, алтан самнаа" хүүхдийн шүлгийг санаж байхыг урьж байна.
Cockerel, cockerel,
алтан сам,
Газрын тосны толгой,
Торгон сахал,
Чи эрт босох гэж
Чанга дуул
Та хүүхдүүдийг унтуулахгүй байна уу?
Бидэнд ямар сайхан кокерел байдаг вэ, түүний өд нь янз бүрийн өнгөтэй байдаг. Бид өдийг хараад ямар өнгөтэй болохыг нь нэрлэнэ. Дараа нь би хүүхдүүдэд халаастай картуудыг үзүүлж, том халаасанд дөрвөлжин байдаг, тэдгээр нь өөр өөр өнгөтэй байдаг (бид тэднийг дууддаг) гэж тайлбарладаг. Эдгээр квадратууд нь cockerel-ийн өдтэй ижил өнгөтэй боловч бусад өнгөнүүд байдаг. Тэднийг жижиг халаасанд хийж, ямар өнгө үлдсэнийг харцгаая. Тэднийг дуудъя.

Дидактик тоглоом "Нөхөөс".
Зорилтот:Өнгө, дэлгэц, аман тэмдэглэгээнд үндэслэн объектыг сонгож сур. Хүүхдүүдийн өнгө, хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Төсөөлөл, ой санамж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.
Ашиг тус. Ойн амьтад бол тоглоом юм.
Геометрийн дүрс (нөхөөс) ба хувцасны хоосон зайг цаасан дээрээс хайчилж ав.
Тоглоомын явц.Манай ойн амьтад, туулай, зурамууд ойд гүйж, үсрэх дуртай, хувцас нь урагдсан байдаг гэж би хүүхдүүдэд хэлдэг. Тэд маш их бухимдаж, өмд, банзал, цамц, даашинзаа янзлахыг хүсч байна. Би хүүхдүүдэд цоорхойтой хувцас үзүүлдэг. Бид эдгээр нүхний хэлбэрийг (дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин, зууван), өнгө гэж үздэг.
Би хүүхдүүдийг хувцсаа хэлбэр, өнгөнд нь тохируулан тохирох нөхөөсийг сонгон “засахыг” урьж байна


"Бяцхан ямаа" дидактик тоглоом.
Зорилтот:өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (улаан, шар, цэнхэр, ногоон); Өгөгдсөн шинж чанар (хэлбэр, өнгө) дээр үндэслэн объектыг сонгох чадварыг сайжруулах.
Ашиг тус. Овоохойн цаасан загвар; оруулгатай хүрээ: хүүхдийн зурагтай байшингууд, тэдэнд зориулсан хаалга (өөр өөр хэлбэр, өөр өөр өнгөтэй)
Тоглоомын явц.Би хүүхдүүдийг овоохойн загварт урьж байна. Би: "Та энэ байшинд хэн амьдардаг гэж бодож байна?" (ямаанууд байшингийн цонхноос хүүхдүүд рүү хардаг). Би хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, нэгтгэн дүгнэдэг. “Мэдээж энэ байшинд жаахан ямаанууд амьдардаг. Модны цаанаас хэн харж байна вэ? Чоно. Би хүүхдүүдээ чоно олохгүйн тулд хүүхдүүдээ байшинд нуухыг зөвлөж байна. Хүүхдүүд ээ, байшингийнхаа адил өнгө, хэлбэр бүхий хаалгыг сонгоорой.

Нина Михайлова
Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудтай танилцах хичээл-ярианы хураангуй "Мастер будаг"

Хичээл-ярианы хураангуй

« Хост будаг» . Үндсэн өнгө.

Бэлтгэл бүлэг

Сэдэв: Танилцуулга өнгөт шинжлэх ухаан. Уран зургийн тухай яриа. Үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудын танилцуулга.

Зорилтот: боломжийг судлах өнгө; сонирхол хүүхдүүдэд өнгө сурах.

Даалгаврууд:

(Тийм хүүхдүүд)

боловсролын:

сурч байна өнгө судлалын үндэс;

шинж чанаруудтай танилцахбудах материал;

нэр томъёотой танилцах.

хөгжиж байна:

оюутнуудын сонирхлыг тухайн сэдвийг гүнзгийрүүлэн судлахад чиглүүлэх;

талаар ерөнхий ойлголт өгөх өнгө, хүрээлэн буй ертөнцийг мэдрэх гол хэрэгсэл болгон;

уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх.

өсгөх:

харааны урлагийг судлах сонирхлыг бий болгох өнгө;

Бидний эргэн тойрон дахь бүх зүйлд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

(багшийн хувьд)

өөртөө зорилго, зорилт тавих болон хүүхдүүд;

утга зохиол судлах хичээлд бэлтгэх;

асуултанд хариулах чадвартай асуултуудыг чадварлаг боловсруулах;

БэлтгэлМатериалыг нүдээр судлахад зориулсан хүснэгт, хуулбар.

Тоног төхөөрөмж, материал хүүхдүүд: А4 цаас, харандаа, гуаш эсвэл усан будаг буддаг(шар, Улаан, цэнхэр, зөөлөн багс (No5-8, усны сав.

Тоног төхөөрөмж, материал багш: диаграмм ба хүснэгтүүд өнгө шинжлэх ухаан -« Өнгөт тойрог» , уран зохиол.

Төлөвлөгөө хичээл: 30 минут

Зохион байгуулалтын хэсэг - 2 мин

Зорилго, зорилт дэвшүүлсэн яриаг танилцуулах; үзэл баримтлал; тухай яриа будгийн шинж чанар - 5 мин

Сэдвийн дагуу диаграмм, хуулбарыг үзэх практик даалгаврын тайлбар - 3 мин

Практик хэсэг - 20 мин

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид дэлхий рүү шумбах болно өнгөхэн чамд зориулж шинэ хичээл судалж байна - өнгөт шинжлэх ухаан. ӨнгөЭнэ нь хүрээлэн буй ертөнцийг бүхэлд нь дүүргэж, бидний сэтгэл зүйд сэтгэл хөдлөлийн нөлөө үзүүлэх хамгийн чухал хэрэгсэл юм. Цэцгийн шинжлэх ухаансайхан зан төлөвийг төлөвшүүлэхэд тусалдаг өнгөний зохицол, түүнтэй ажиллах чадвар өнгөаливаа уран бүтээлчийн мэргэжлийн түвшинг тодорхойлдог. Ихэнх уран бүтээлчид шугам, хэлбэр, ялангуяа нарийн төвөгтэй тоглоомд татагддаг өнгө.

Аль нь будахчамд хамгийн их таалагддаг уу?

Хүүхдүүд: Улаан ... Цэнхэр ... Ягаан ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид долоо гэж хэлдэг солонгын өнгө. Та тэднийг бүгдийг нь мэдэх үү? Тэд ямар дарааллаар байрладаг вэ? солонгын спектрийн өнгө?

Хүүхдүүд: Улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, индиго, ягаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ! Мөн нарийн төвөгтэй дизайн нь тэдгээрийг санахад тусална. хэллэг: "Анчин бүр тахиа хаана сууж байгааг мэдэхийг хүсдэг". Эдгээр үг бүрийн эхний үсэг нь эхний үсэгтэй ижил байна спектрийн өнгө.

Ямар нэгэн юм будаг нь хамгийн чухал?

Хүүхдүүд: (мөрөө хавчих).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цирк гэх мэт өнгөлөг үзвэр зурахыг хүсээд зөвхөн гурван үзвэр зурахыг зөвшөөрвөл яах вэ? буддаг, та алийг нь сонгох вэ?

Хүүхдүүд: Хамгийн сайн, хамгийн тод!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Уран бүтээлчид ийм зүйлд итгэдэг өнгө нь цэнхэр, шар ба улаан. Тэд гэж нэрлэдэг гол, учир нь тэдний тусламжтайгаар та бусад зүйлийг авах боломжтой өнгө: улбар шар, ногоон, нил ягаан.

(хүснэгт дээр үндэслэсэн багшийн түүх « Өнгөт тойрог» )

Одоо та мэднэ үндсэн өнгө, мөн санаж байхын тулд тэдгээрийг амьд дүрүүдээр төсөөлцгөөе - Paint-Хостууд: Шар мастер, УлаанМастер ба Цэнхэр мастер. Эдгээр өнгөнэг төрлийн төрлийн: Бусдыг холих замаар тэдгээрийг олж авах боломжгүй өнгө. Тэд жинхэнэ мастерууд шиг бие биетэйгээ өрсөлддөг тул эдгээр нь буддагбие биентэйгээ таарахгүй. Тэдэнд туслахууд бий - буддагхоёр хосттой нэгэн зэрэг найзалдаг хүмүүс - Найзуудаа будна уу. Улбар шар өнгийн найз Шар болон тусалдаг Улаан мастеруудад, Нил ягаан - Улаан ба Цэнхэр, Ногоон бол Цэнхэр, Шар Мастертай найзууд. Хэрэв тэд бүгдээрээ гар нийлж байвал тэд үүсдэг өнгөт дугуй эсвэл спектр. Найзууд тус бүр нь найрсаг харилцаатай байдаггүй хостын эсрэг талын тойрогт байрладаг. Жишээлбэл, шар нь нил ягаан үүсэхэд оролцдоггүй тул түүнтэй нөхөрлөдөггүй. Уулзсан, эдгээр буддагТэд бие биедээ маш их уурладаг тул тэд уураа алддаг будаг, дайсан руу шавар шидэх. Хэдийгээр эдгээр нь адилхан өнгө нь төгсганцаараа байхдаа дотно байж бие биенээ нөхдөг өнгөөөр нэг дэвсгэр дээр байрлуулсан - хамгийн тод, өөрөөр хэлбэл тодосгогч хослолыг олж авдаг өнгө.

Хөтлөгчид болон тэдний найзууд ихэвчлэн байдаг зочид: Шар-Улбар шар зочин Шар хост болон түүний улбар шар найзад зочилж байна, мөн улбар шар- Улаан- ижил Улбар шар Найз руу явдаг Улаан мастер руу. Тэгэхээр өнгөтойрог хүртэл тэлж байна арван хоёр өнгөтэй. Хэрэв та солонгыг солонгоноор үржүүлбэл өөр олон цогцолбор гарч ирнэ өнгөт сүүдэр.

Энэ бүгд өнгөтом хром давхар байшинд амьдардаг ( "хром"- Грек хэлнээс « өнгө» ). Энэ байшингийн цонх нарны гэрлийг авдаг бөгөөд энэ нь бүх зүйлийг бий болгодог будаг нь маш өнгөлөг.

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Энэ түүхээс будгийн шинж чанарууд?

Хүүхдүүд: Бид үүнийг олж мэдсэн үндсэн өнгө авах боломжгүй. Та мөн шар, хөхийг хольж ногоон өнгөтэй болно. Үнэндээ өнгөт шинжлэх ухаан- энэ нь маш сонирхолтой юм!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр зохиомол баатруудын ачаар та бидний эхний хичээл дээр аль хэдийн санаж байсан гэж бодож байна будгийн шинж чанарууд ба та болноэнэ мэдлэгээ уран зурагтаа хэрэглээрэй.

Одоо Chromoetag-ийн бүх өрхийн гишүүдийг цаасан дээр дүрсэлцгээе. Та бүгд хамрагдсан материалаас юу сурсныг харцгаая.

(хүүхдүүд богино хугацааны практик ажлыг гүйцэтгэхийн тулд бэлтгэсэн материалыг гаргаж авдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхлэхээсээ өмнө гол ажил, эхлээд энгийн харандаагаар тойрог зур. Энэ тойрогт тэгш талт гурвалжинг бичээрэй, түүний орой дээр үндсэн өнгө - Хостууд.

(хүүхдүүд геометрийн дүрсийг анхааралтай зурдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үндсэн загвар-Байшингийн суурийг тавьсан. Дараа нь бусад баатруудыг гар бариад байхаар тойрог хэлбэрээр байрлуул - Найзууд ба Зочид. Сайн хийлээ! Одоо бүгдээрээ будцгааязөвхөн таны мэддэг гурвыг ашиглан, үндсэн өнгө. Юу хар даа өнгөТанд янз бүрийн зүйл байна! (хүүхдүүд үр дүнд нь баяртай байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл өнөөдөр бид үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудтай танилцсан, сэргээхийг оролдсон өнгө, зориулж байшин барьсан буддаг. Манай дараагийн ангиудад та бусад хичээлийн талаар суралцах болно будагны шинж чанар: тэдний дулаан, хүйтэн байдлын тухай, уялдаа холбоо, ялгаатай байдал гэх мэт. Дараачийн бүх сэдвүүд өнөөдрийнхөөс багагүй сонирхолтой байна. Та үргэлжлүүлэн суралцахыг хүсч байна уу? өнгө судлалын үндэс?

Хүүхдүүд: Тийм ээ! Бидэнд үнэхээр таалагдсан. Ялангуяа практик даалгавраа өөрөө хийж, ер бусын бай өнгө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай! Би чиний урам зоригт дуртай!

(багш хүүхдүүдийн ажлыг богино хугацаанд үзэж, өөрөө дүгнэлт гаргадаг).

Анхаарал тавьсанд БАЯРЛАЛАА!